نشست خبری سرپرست پایگاه پژوهشی سیلک کاشان؛ حسین زاده: اگر خوشبین باشیم، ثبت جهانی سیلک شاید تا 1408

نشست خبری سرپرست پایگاه پژوهشی سیلک کاشان؛ حسین زاده: اگر خوشبین باشیم، ثبت جهانی سیلک شاید تا 1408

سرپرست پایگاه پژوهشی سیلک کاشان در نشستی با خبرنگاران گفت: محدوده عرصه سیلک شامل وسعتی 40 هکتاری ست که بخشی از آن دارای سند مالکیت و در اختیار مردم است، اما نیمی از این وسعت هر چند به اسم دولت ثبت شده و سند دارد ولی متصرف غیرقانونی دارد.
به گزارش مردم سیلک، جواد حسین‌زاده ساداتی با بیان اینکه بر اساس محاسبات ما تاکنون شهرداری به واسطه کمک به سیلک طی سنوات قبلی نزدیک به 4 هکتار از عرصه و حریم سیلک را خریداری کرده یادآور شد: این مقدار اکنون در اختیار شهرداری است و این 2/4 دهم هکتار را با کمک شهرداری در همین هفته تحویل می گیریم. 
وی ادامه داد: ما در حال حاضر 40 هکتار عرصه در سیلک داریم، یعنی سیلک از 4 بخش تشکیل شده. دو تپه شمالی و جنوبی و دو گورستان الف و ب. گورستان الف شرق تپه بزرگ است و گورستان ب هم سمت غرب آن واقع شده که در مجموع این 4 جزء 41 هکتار مساحت حریم و عرصه سیلک است.
سرپرست پایگاه پژوهشی سیلک کاشان با تأکید بر این که همه این 41 هکتار باید آزاد شود، تصریح کرد: از این 41 هکتار الان نزدیک به 10 هکتار در اختیار دولت است. 
یعنی دو تپه و 4 هکتار هم در اختیار شهرداری است از 30 هکتار باقی مانده حدود 12 الی 13 هکتار سند دولتی دارد که دست متصرف غیرقانونی است یعنی همان متصرفاتی که حدود سال های 58 و 59 رخ داده ولی 15 هکتار هم دست مالکین قانونی یعنی اهالی دیزچه است که از سالیان دور شاید از دوره قاجار در اینجا زمین و ملک کشاورزی داشته اند.
حسین زاده در پاسخ به چرایی روند طولاتی تعیین تکلیف حرائم سیلک نیز افزود: در این 40 ساله این فرایند دچار توقف بوده یعنی هیچ کس کاری با سیلک نداشته و فقط پاره ای کنش و واکنش ها میان دولت و مردمی که بخشی از آنها خواهان ساخت و ساز بیخ گوش سیلک بوده اند و گاهی اوقات دولت مانع می شده اما ما سال قبل اولین جلسه هیئت امنای سیلک را در اردیبهشت 98 آغاز کردیم. وی ادامه داد: با تشکیل این هیئت امنا برای آزادسازی سیلک تازه قضیه این اثر باستانی جدی شد. این داستان زمانبر است. اول از همه برای موضوع معوض ها شما موافقت شهرستان را می خواهید. 
دوم در شورای عالی معماری و شهرسازی این پرسش مطرح می شود که برای جابجابی زمین ها جمعیت شهر با مساحت آن تناسب دارد؟ در کنار سایر مسائل، هیئت وزیران و شورای عالی معماری و شهرسازی را باید راضی کنیم که 20 الی 30 هکتار فقط برای بخاطر سیلک به شهر اضافه کند که این زمانبر است. 
به گفته سرپرست پایگاه پژوهشی سیلک کاشان بعد از این داستان تازه برای زمین های معوض باید تدارک تفکیک، زیرساخت و  بسترسازی و آماده سازی دیده شود. 
به تبع این ماجرا طول می کشد و به همین خاطر ما نمی توانیم قول و وعده بیهوده برای آزادسازی سریع حرائم سیلک بدهیم. این فرایند سال 88 شروع شد و سال 98 به نتیجه رسیده و اگر خوشبین باشیم شاید سال  1408می توانیم قول بدهیم که عرصه سیلک به طور کامل آزاد و آرزوی ثبت جهانی آن عملی شود.
حسین زاده همچنین درباره مجموع پرونده های تشکیل شده علیه تجاورز به حریم این اثر باستانی گفت: ما تا امروز نزدیک به 500 پرونده درباره این تخلفات تشکیل داده ایم. از تخلفات غیرمجاز تا تخلف ارتفاعی و ساخت و ساز. تصور می کنم بین 20 تا 30 مورد رای قطعی برای تخریب و رفع تخلف داریم. 
تا الان و دو سال اخیر ما 2 مورد رفع تخلف بواسطه شهرداری داشتیم. یعنی با لودر ملک غیرمجاز تخریب شده. شهرداری با میراث فرهنگی بر سر حفاظت از سیلک همراه است و 4 مورد هم خود اهالی با توجه به رای دادگاه در رفع تخلف آمدند و خودشان رفع تخلف کردند. 
سرپرست پایگاه پژوهشی سیلک کاشان با تأکید بر اینکه ما با کشاورزی سطحی و سبک در حریم سیلک مشکلی نداریم، یادآور شد: ولی در مجموع تلاش داریم  با گفت و گو و عدم استفاده از قوه قهریه از سطح تصرفات سیلک بکاهیم. 
هم اکنون در حوالی تپه شمالی و جنوبی سیلک خانه باغ هایی به تعداد 10 الی 15 مورد داریم که قبلأ به صورت باغ بوده و افراد برای تفریح و تفرج و به شکل غیرقانونی در آنها ساخت و ساز و به اصطلاح آنها را به شکل ویلا تغییر داده اند.
 

مردم سیلک
توسط: مردم سیلک 1399/07/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان