وقتی آرزوی خانه دار شدن جوانان بر باد می رود؛ شورای تامین شهرستان بحران مسکن را جدی بگیرد

وقتی آرزوی خانه دار شدن جوانان بر باد می رود؛ شورای تامین شهرستان بحران مسکن را جدی بگیرد

این روزها شفاف سازی ها در زمینه بحران مسکن وارد فاز جدیدی شده است. تا دیروز رئیس صنف املاک از وجود 8500 دلالی سخن می گفت که بر آشفته بازار مسکن دامن می زنند و امروز از وجود 50 نفر مافیای املاکی  خبر می دهد، که مسکن را گران می کنند. 
البته وجود یک چنین مافیایی خارج از ذهن نبود. ولی رسانه ای شدن تعداد دقیق آنها و یا شاید معرفی نام آنها در آینده نزدیک نشان از درک اوضاع وخیم مسکن توسط این اتحادیه باشد.
از آنجایی وجود بازیگران ناشناس در بازار مسکن محسوس بود، که با توجه به فرمول های اقتصادی دولت در سال 99 مردم باید شاهد کاهش قیمت مسکن و یا ثبات در بازار باشند، ولی نتیجه عکس آن بدست آمد و به یکباره شاهد افزایش 2 تا 3 برابری مسکن در کاشان بودیم.
ماجرا از این قرار است که دولت با این تصور که با رونق بازار بورس و سوق دادن نقدینگی مردم به سمت بازار سرمایه در سال 99خواهد توانست بازارهای رقیب را کنترل و مسکن را از کالای سرمایه ای به مصرفی تبدیل کند. 
اما نتیجه طور دیگری رقم خورد. چرا که  طبق آمار بدست آمده از شرکت بورس تنها در سه ماهه اول سال 99 حدود 460میلیارد تومان حجم معاملات کاشانی ها در بورس بوده است.
لذا با احتساب آمارهای تیر و مرداد در این فرمول، اکنون باید شاهد تغییرات معنادار و محسوس در بازار مسکن باشیم. اما با نگاهی به قیمت های آگهی شده در سطح شهر کاشان به سادگی می توان شکست این نظریه را پذیرفت. 

به طور مثال:
*منزل مسکونی/ زیربنا320متر/  واقع در شهرک امیرالمومنین / 2میلیارد و چهارصد میلیون تومان.
* منزل مسکونی دوطبقه / زیربنا 250متر / واقع در خیابان نطنز / 850 میلیون تومان.
* منزل مسکونی دو طبقه / زیربنا 270متر / واقع در خیابان امیرکبیر / 4 میلیارد تومان.
* منزل مسکونی / زیربنا 110متر / واقع در فاز 2 ناجی آباد / 600 میلیون تومان.
* منزل مسکونی / زیربنا 82 متر / واقع در خیابان کارگر / 360میلیون تومان.
* آپارتمان خیابان امیرکبیر / زیربنا 94 متر / 940میلیون تومان.
* آپارتمان بلوار دانش / زیربنا 120متر / 960 میلیون تومان.
* آپارتمان مسکن مهر / زیربنا 95 متر / 280 میلیون تومان. 
* آپارتمان مسکن مهر / زیربنا 103 متر / 400 میلیون تومان.
افزایش قیمت ها از یک سو و از طرفی اختلاف قیمت ها در یک منطقه خاص مانند مسکن مهر وجود بازیگران ناشناس را تصدیق می کند و همچنین ورود دستگاه های امنیتی را برای مبارزه با اخلال گران مسکن بیش از پیش طلب می کند. مافیای مسکن به خوبی می داند کجا و چگونه تور منفعت طلبی خود را پهن کند. چراکه از طرح پیشنهادی نماینده محترم کاشان در مجلس شورای اسلامی، مبنی بر استان شدن کاشان  نیز سوء استفاده نموده و آن را دست مایه سوداگری خود در بازار مسکن قرار می دهد. و به گرانی مسکن دامن می زند.
درحال حاضر ردیف کردن مثال های گوناگون برای اثبات وجود مافیا و از طرفی اهمال کاری مسئولین شهرستان جهت مدیریت اوضاع نابسامان مسکن و عدم اهتمام دولت در ساخت مسکن جدید و یا واگذاری زمین به مردم، در این نوشتار آب در هاون کوبیدن باشد. چرا که ابعاد آن بر هیچ کس پوشیده نیست. 
مردم کاشان به خوبی می دانند که سر و سامان دادن به بازار مسکن دیگر در توان یک شخص و سازمان نیست و اقدام جدی شورای تامین شهرستان را طلب می کنند.
امروزه داشتن مسکن مستقل برای قشر جوان و به خصوص طبقه کارگر و کارمند جامعه تبدیل به یک آرزوی محال شده است. مسئولین شهرستان باید بپذیرند، چگونه طبقه ضعیف کارگر با حداقل حقوق 3 تا 4 میلیون تومان می توانند در این شرایط اقتصادی تورم زده صاحب مسکن شوند.
شورای محترم تامین شهرستان کاشان، باید قبول کند. بحران کنونی مسکن کمتر از وقوع سیل و یا ریز و درشت های فرهنگی مثل کنسرت و مجالس عزاداری نیست که این شورا برای آن تشکیل جلسه می دهد. 
مسئولین باید نقش مسکن در اقتصاد و بهزیستی جامعه جدی بگیرند. مساله مسکن امروز یک موضوع اقتصادی است که اگر در برنامه ریزی های اقتصادی و اجتماعی به آن توجهی نشود. 
در آینده ای نه چندان دور  باید شاهد بحران های فرهنگی، اجتماعی در شهرستان کاشان باشیم.


 

مهدی وطن خواه برزکی
توسط: مهدی وطن خواه برزکی 1399/07/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان