درنشست خبری مدیرعامل سازمان آرامستان ها تکذیب شایعات خاکسپاری های کرونایی

درنشست خبری مدیرعامل سازمان آرامستان ها تکذیب شایعات خاکسپاری های کرونایی

مسعود قرائتی/ نیمروز آخر تیرماه ۹۹ ساختمان اداری دارالسلام گلابچی، محل دیدار اصحاب رسانه با مهندس غلامعلی ساران مدیر آرامستان های شهرداری کاشان بود.  در این جلسه مهندس ساران ضمن خیر مقدم و تبریک پیشاپیش برای روز خبرنگار، از مشکلات و مظلومیت پرسنل این قسمت از شهرداری سخن گفت. وی گفت پرسنل سازمان دارالسلام در مواجهه با کرونا در خط مقدم جبهه قرار داشته و دارند.
ساران در حالی که سعی داشت از کلمه گلایه استفاده نکند از مظلومیت و سختی کار کارمندان و کارگران این آرامستان سخن گفت. وی افزود در این گیر و دار که اوج آن روزهای نوروز و اول سال بود حداقل توقع این بود که تقدیر و تشکری از سوی مسئولین و نخبگان نسبت به این پرسنل بشود. کسانی که دغدغه خانوادگی و مشکل رفتار اعضای خانواده نسبت به آنها از یک سو و از طرف دیگر با مردمی مواجه بودند که داغدار، عصبانی و وحشت زده هستند.
در این شرایط سخت بود که آنان می بایستی کلیه پروتکل های بهداشتی را نیز رعایت می کردند که البته بهتر از هر جای کشور از پس آن بر آمدند.  ساران در عین حال از افراد خیر و گروه های جهادی که به کمک غسال ها و رانندگان آمدند تشکر کرد و گفت در میان آنان کسی بود که با لباس روحانیت و بدون هیچ چشم داشتی به این کمک آمده بود.
از صفر تا صد کفن و دفن و خاکسپاری با پروتکل های بهداشتی
مهندس غلامعلی ساران در پاسخ به شبهات و شایعات تغسیل و خاکسپاری گفت: کاشان تنها شهری بود که آرامستان آن از ۰ تا ۱۰۰ شستشو و خاکسپاری را با رعایت پروتکل های بهداشتی توسط پرسنل خودش نه خانواده متوفی عهده‌دار بود.
وی افزود ما با استفتاء از مراجع همه اموات کرونایی را غسل می دهیم. کفن میکنیم در کاور مخصوص گذاشته و به همراه یک اکیپ بهداشتی با ماشین چراغ گردون در هر کجا که مورد نظر خانواده ها باشد اعزام میکنیم. حتی در محل تدفین نیز دو نفر از اکیپ بهداشتی خودمان داخل قبر رفته و خانواده را از این کار معاف می‌کنیم. او گفت برخلاف شایعات عمق قبرها نه ۴ متر بلکه ۲ متر است. کاور و کفن اصلاً باز نمی شود. آهک تنها در کف و روی لحد ریخته می‌شود و این امورات بهتر از هر کجای کشور انجام می شود. ساران گفت در ایام اوج کرونا بار همه اطراف و اکناف شهر حتی آران و بیدگل بر دوش دارالسلام گلابچی بود. البته نزدیک بود که حتی شهر نطنز نیز امواتش را به اینجا بفرستند که خارج از توان ما بود و قبول نشد.
آمارهایی از تنها آرامستان اصلی شهر
مدیر تنها  امور متوفیات کاشان درباره آمار امسال گفت: از اول سال جاری تا پایان تیر ماه ۹۹ تعداد کل متوفی ۸۹۹ نفر بوده است. از این تعداد ۴۸۶ نفر مرد ۳۶۱ نفر زن ۵۲ دو نفر نوزاد 2 نفر شهید حرم و ۴۸ نفر پدر و مادر شهید و یا جانباز بوده اند. از کل این آمار ۶۷ نفر از اتباع خارجی می باشند. به طور کل می توان چنین نتیجه گیری کرد که روزانه ۷ نفر فوتی با میانگین سنی خانم ها73 و آقایان ۶۹ سال داریم.
۴۴ نیرو در دارالسلام مشغول به کارند. از تعداد چهار غسال این سازمان دو نفر مرد و دو نفر زن هستند. کل شهدای کاشان ۱۸۰۰ نفر است که 924 شهید در دارالسلام آرمیده‌اند و ۶۲ شهید نیز مدافع حرم اینجاست.  
پراکندگی قبور در سطح شهر 
غلامعلی ساران در باب پراکندگی قبور در سطح شهر گفت:  از کل تعداد ۸۹۹ متوفی کاشان تنها ۲۸۸ نفر در دارالسلام و ۶۱۱ نفر در دیگر قبرستانها و از جمله در جوار زیارتگاهها دفن شده‌اند و این کار صحیحی نیست.
دفن اموات در سطح شهر ممنوع است اما چون جرم محسوب نمی‌شود متاسفانه با آن چنانچه باید برخورد نشده است. بعضی از بازماندگان مردگان خود را با مبالغ هنگفتی در زیارتگاه ها دفن می کنند. 
حال آنکه قیمت یک قبر دو طبقه در اینجا سه میلیون تومان است و این مبلغ هزینه نگهداری و حفاظت است و می توان گفت که هیچ گونه پولی برای قبر دریافت نمی شود. ساران درباره قیمت تغسیل گفت این هزینه یک میلیون تومان است که برای کسانی که اموات را بعد از غسل و کفن به جای دیگری می‌برند عوارضی نیز تعلق میگیرد.
در باب ناوگان دارالسلام
مهندس ساران درباره ناوگان آمبولانس اداره متبوعش گفت: هم اکنون ناوگان آمبولانس به خوبی نوسازی گشته به طوری که دو آمبولانس صفر اخیراً خریداری شده است. در حال حاضر ما ۱۲ دستگاه مزدا، یک ون کولردار کاسپین و یک دستگاه جویلانگ کولردار جهت تشریفات در اختیار داریم.
آمار کرونا و تقاضایی از مردم
اگرچه مهندس ساران دادن آمار فوتی های کرونا را لازم ندانسته و اشاره‌ای به درصد آن نیز نداشت، اما گفت: در این زمینه زحمات زیادی ثبت شده است. چون ابتدا قرار بود همه در دارالسلام دفن شوند و این برای مردم دغدغه شد و با رایزنی‌هایی آزاد کردیم تا مردم عزیزان فوت شده خود را به روستاهای اطراف ببرند.  
جابجایی بین شهر ها قدغن بود با نامه‌نگاری‌هایی قرار شد که اگر شخص مورد نظر کاشانی بود و در شهر دیگری فوت شده بود به کاشان منتقل شود. همچنین با نامه نگاری و رایزنی در دانشگاه علوم پزشکی عمق ۴ متر قبر به دو متر رسید. 
مهندس ساران در پایان از مردم و مسئولین خصوصاً متولیان اماکن و زیارتگاه‌ها خواست تا مردگان را فقط در دارالسلام دفن کنند و دفن در اماکن داخل شهر را تعطیل کنند. 
چنانچه هم اکنون زیارت پنجه شاه چنین گشته است. وی همچنین به اطلاع همشهریان رساند که فعلاً روزهای دوشنبه، پنجشنبه و جمعه به زیارت اهل قبور نیایند و از هرگونه تجمع تشییع‌جنازه و نصب بلندگو پرهیز نمایند چون این امورات ممنوع است.
 

مسعود قرائتی
توسط: مسعود قرائتی 1399/05/07
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان