پیاده روی و تفرج در جوار مردگان!

پیاده روی و تفرج در جوار مردگان!

مسعود قرائتی/ نمیدانم برای چه کاری به میدان حسن‌آباد رفته بودم که هوای بهاری آخر شب، شوق یک پیاده‌روی را در وجودم زنده کرد. دیدم چه مسیری بهتر از مسیر پیاده راه مجاور آرامگاه فیض.  جایی که قرار است خیلی ها در همین ایام (فصل گلاب گیری) این تفرجگاه شبانه را در آن تجربه کنند . اما هرچیزی جلوتر رفتم بیشتر دلم گرفت. تا بلاخره در میانه راه به جایی که قرار است حوض و آبنما یی احداث شود،ایستادم. 
به یاد گزارش شماره ۵۱ در نشریه مردم سیلک افتادم و با همان روحیه کسل، درست شبیه کسی که از یک قبرستان مخروبه و جهان مردگان بازگشته به خانه رسیدم. چون به احساسات جنون‌آمیزم شک داشتم یک بار دیگر نشریه را گشودم و یکبار دیگر اهداف این پروژه را  خواندم. 
از رضایتمندی اهالی منطقه هیچ اثری نبود که جای آنرا گلایه‌هایی پر میکرد که ظاهراً انتهایی نداشت. سپس به گردشگر و قدم زدن در چنین مسیری اندیشیدم که در خودم و دوست همراهم اثری معکوس داشت. 
قدم زدن در جوار مردگان و یادآوری خاطرات اقوام و آشنایان که در زمانی نه چندان دور با پای خود آنها را تا اینجا تشییع کردیم ، ره آورد این پیاده روی شبانه در چنین مسیری بود.  ای کاش لااقل تدفین اموات را از مدت ها قبل در این مزار ممنوع می کردند تا نسل امروز فارغ از تداعی خاطرات شوم در این مسیر قدم میزد.  چیزی که متاسفانه هنوز هم ادامه دارد و نمی توان امید داشت تا نسل بعدی ذهنش درگیر آن نشود. 
خدایش رحمت کند مرحوم گلابچی را با آن افکار والایش که اگر شهروندان به این هدف ارزشمند او وقعی می‌گذاشتند ،اکنون مزار های داخل شهر و همینطور امامزادگان به محلی تفریحی و عاری از قبور جدید التاسیس تبدیل می‌شد. اما اکنون با احداث چندین خیابان با پیاده روها  و مغازه های شیک در اطراف این  گذرگاه چه کسی حاضر است قدم به پستوی این خیابان ها یعنی گذرگاه فیس بگذارد.  
کدام اصحاب فرهنگی قرار است سفره خود را در این گذرگاه بگسترانند. و کدام بساط فرهنگی قرار است در اینجا خودنمایی کند ؟ آیا سینما کتابخانه و یا تئاتری در این مسیر هست؟ بیچاره فرهنگ و اصحاب آن که همچون مرغی شده اند که هم در عزا و هم در عروسی سر می برند تنها مکان تاریخی و شاید مذهبی  این مکان می‌تواند مزار علامه فیس رحمة الله علیه باشد که اهل معنا جمعه ها به زیارتش می آیند. 
مردی عارف که از ابتذال بیزار بود و به همین دلیل وصیت نمود که بعد از مرگ در فضایی باز به دور از مقبره دفن شود تا برف و باران و آفتاب خدا بر آن ببارد و بتابد و حالا تنها دلیلی که ظاهراً برای احداث این گذرگاه با این بودجه گزاف موجه جلوه می‌کند عدم تخریب این دو مقبره در دو طرف گذرگاه است. 
اگر یکی از آنها یا قسمتی از هر یک از این دو مقبره تخریب می شد ما شاهد احداث یک خیابان استاندارد و زیبا بودیم که نیاز به احداث چندین خیابان به عنوان جایگزین و صرف میلیاردها تومان هزینه مرتفع می‌شد. 
چیزی که به احتمال زیاد شهرداران بعدی به انجامش مبادرت خواهند نمود. 
البته بعد از اینکه بی خاصیتی و خاک خوردن این گذرگاه فرهنگی! را تجربه کردند و بعد از اینکه از غم انگیزی این پیاده‌راه بدون عابر دلزده شدند تا آن زمان: شب دراز است و قلندر بیدار.
 

مسعود قرائتی
توسط: مسعود قرائتی 1399/03/20
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان