سرقت های کرونایی!

سرقت های کرونایی!

دزد رهزن دزد نادان است، راحت پشت ميز
دزد دانا دزدي از مجراي قانون می کند!
(منسوب به: میرزاده عشقی)

علی جاویدپناه/ با شیوع ویروس کرونا، افراد بطور ویژه علاوه بر رعایت مسایل بهداشتی، درگیر مسايل اقتصادی شده اند. در این بین، ارفاق هاي بانکي، کمک های خيّرين، بسته هاي معيشتي و وام يک ميليون توماني دولت نیز در پي کاهش فشار اقتصادی موجود هستند. در رسانه هاي محلي هر از گاهي اخبار مرتبط با جرایم مالی، مخصوصا «سرقت» ديده مي شود. راستش را بخواهید هيچ کس دوست ندارد به اين مسايل بپردازد. 
آن هم در ماهي مثل ارديبهشت که صحبت از «گل و گلاب» خوشايندتر از اين است که روي سخن را به سمت «سرقت» بچرخانيم. هنوز فصل بهار به نيمه نرسيده است که به طرز عجيبي خبرهايي مبني بر ارتکاب این جرم، به کرّات به چشم مي خورند. سرقت سيم هاي برق، لامپ هاي معابر عمومي، وسايل و قطعات خودرو، دوچرخه، موتورسيکلت و سرقت از باغات، منازل نيمه ساز، مغازه ها و سوپرمارکت ها نمونه اي از اين موارد هستند که گویای یک نوع نابسامانی می باشند. 
در ماه رمضان گذشته، سيد رضا موسوي -رئيس زندان کاشان- در ديدار با امام جمعه شهرستان، جرم سرقت را (با 5/33 درصد) در رأس جرايم شهرستان اعلام کرده بود. در یکی از همین اخبار اخیر نیز، سرهنگ علي قرباني فرمانده انتظامي کاشان، از «سرقت مواد خوراکي و شوينده» خبر داده است.
براي پیدا کردن علت و ريشۀ اين قبيل رفتارها البته نمي توان براي همه، نسخۀ واحدي پيچيد. خصوصيات فردي، خانوادگي و اجتماعي مرتکبين متفاوت است. اکنون که رسم شده برخي از کمبودها و ناکارآمدي ها بر گردن کرونا می افتد، نمی دانیم آیا در علت يابي سرقت هاي اخير هم، باید همین کار را انجام دهیم یا خیر؟! به هر حال، در نابلدي و بدشانسي سارقان کوچک، همين بس که آنها به دام پليس افتاده اند! وگرنه کساني که با زد و بندهاي سياسي، سوء استفاده از قدرت و آگاهی از زیر و بم قانون، مبالغ هنگفتي را رهسپار ناکجاآباد مي کنند، کمتر دُم به تله مي دهند!

توسط: 1399/02/20
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان