احضاریه های غیرکتبی و غیر رسمی از دادسرای کاشان؟!

احضاریه های غیرکتبی و غیر رسمی از دادسرای کاشان؟!

علی جاویدپناه/ چندی پیش، یکی از کسانی که در شهر به کار روزنامه نگاری مشغول است برایم نقل می کرد که:
«روز پنجشنبه ای نزدیک عید نوروز 98 از دادسرا به من زنگ زدند و گفتند یکشنبه هفته آینده برای پاره ای از توضیحات تشریف بیاورید اینجا. با شنیدن سخنان فرد تماس گیرنده، جا خوردم و دلهره تمام وجودم را گرفت بطوری که سه شبانه روز خواب به چشمانم نمی آمد. مدام با خودم می گفتم چه خطایی از من سر زده که مرا خواسته اند؟ نکند در کانال ها و گروه های مجازی حرف نامربوطی زده ام؟ هرچه فکر می کردم عقلم به جایی راه نمی داد. زمان گذشت تا اینکه روز یکشنبه فرا رسید. به دادسرا رفتم. دلیل احضارم را جویا شدم. مسئول مربوطه گفت بخاطر مطلبی که در نقد «لغو کنسرت بابک جهانبخش» نوشته ای خواسته ایم که بیایید. در آنجا معلوم شد که دو سه نفر از همکارانم نیز به همان دلیل فراخوانده شده اند. من عذر آوردم و کارها و برنامه ها و نزدیک بودن عید را یادآور شدم. خوشبختانه آن مسئول قبول کرد و گفت پس بروید بعد از تعطیلات با شما تماس خواهیم گرفت و...»
در مورد ماجرای بالا، امیدوارم آنچه آن دوست روزنامه نگار برایم تعریف می کرد همه اش شوخی و مزاح باشد و بعداً نیز تکذیب شود. ولی اگر واقعیت داشته باشد «موجب شگفتی و تأثر است»!
بی تردید، دادسرا باید محل پناه و امید مردم باشد نه اینکه خودش زمینۀ ترس و وحشت را فراهم کند. بگذریم از اینکه گاهی اوقات جهل و بی خبری، از صد تا شکنجه و مجازات هم بدتر است. اینگونه احضار کردن ها و بلاتکلیف گذاشتن متهمین، نه تنها با مبانی اخلاقی منافات دارد بلکه با اصول مسلّم و صریح آیین دادرسی نیز در تضاد است و موجب مسئولیت انتظامی کارمند یا مقام متخلّف می شود.
جای سوال وجود دارد که دادستان به عنوان ریاست دادسرا، در نظارت بر رفتار نیروهای تحت امرش چه نقشی دارد؟ دادستان کاشان، که معمولا درباره برخی اخبار حساس فرهنگی اجتماعی از خود واکنش سریع و بموقع از خود نشان داده و می دهد آیا در مورد احضاریه های غیرکتبی و غیر رسمی هم نظری دارد؟!
 

علی جاویدپناه
توسط: علی جاویدپناه 1398/08/04
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان