زیرگذر و ناکجا آباد مرکز پژوهش های شورای شهر

زیرگذر و ناکجا آباد مرکز پژوهش های شورای شهر

مهدی سلطانی راد/ داستان پروژه زیرگذر غیرهمسطح و 1800 متری کاشان در حالی این هفته ها به محل مناقشه و بحث و جدل دو طیف شورای اسلامی شهر و شهردار تبدیل شده که به میزان گستردگی روز بروز ماجرایش سؤالات و دغدغه های مطالبه گرایانه‌ی زیادی نیز در ذهن شهروندان پیرامون آن ایجاد می کند. بی گمان جدال مخالفان و موافقان زیرگذر جایی آغاز شد که رسول زاده در قامت رییس شورا نزدیک یک ماه قبل در یکی های از نشست های رسمی و علنی شورا ناگهان ردای مخالف با پروژه بر تن کرد و با نقد هایی تند مبنی بر دور زده شدن شورا توسط شهردار در این موضوع، از حمایت قبلی خود از پروژه تبری جست!
این اعلام پشیمانی اگر چه در دل طیف موسوم به اصولگرای شورا یعنی مخالفان سفت و سخت پروژه قند آب کرد و برخی نیز به او مدال شجاعت و صراحت دادند اما طیف دیگری از جامعه نخبگانی و نکته سنج شهر، رسول زاده را به جهت مخالف خوانی ناگهانی‌اش یعنی همان تغییر موضع یک شبه بعد از حدود 6 ماه سکوتِ توأم با موافقت با روند پروژه و در نتیجه تنزل دادن موقعیت پارلمان شهری در نظر عامه که حاصل ساده گرفتن جایگاهش در رأس شورا بود زیر تیغ نقد قرار دادند. 
حدود 10- 15 روز بعد و در نشست دیگر شورا، رسول زاده که گمان می برد ظاهرأ مخالفتش با پروژه آن طور که باید و شاید توجهی جلب نکرده، این بار با صراحت بیشتری به نقد شهردار پرداخت و با شفافیت نامه های قبلی اش خطاب به ابریشمی‌راد مبنی بر اجازه شورا در شروع پروژه زیرگذر را نیز بلا اثر دانست! این مخالف خوانی های شدید الحن البته قبل از تشکیل شورای ترافیک استان در کاشان و تأیید فنی آن در نشست دوم توسط این شورا بود اما کیست که نداند عضو تازه نفس جریان سیاسی 4+1 شورای اسلامی شهر یعنی رسول زاده با وجود از راه رسیدن دهها تأییدیه دیگر برای پروژه ، قدم در راهی بی بازگشت همراه با انبوهی پرسش و ابهام نزد افکار عمومی از نحوه عملکرد شورایی خود باقی گذاشته است.

بگذارید فرض را بر تخلف محرز شهردار کاشان در صدر تا ذیل پروژه غیرهمسطح و 1800 متری زیرگذر در نظر بگیریم و بگوییم ابریشمی راد برای این طرح از یک سال قبل حتی یک برگه توضیح نیز به شورا ارائه نداد، اما آیا واقعأ دست‌کم از 6 ماه قبل شهرداری با مخفی کاری در پی پیشبرد این پروژه بود؟! پس شورای پرطمطراق شهر با آن چند کمیسیون تخصصی اش که همیشه و همه حال دستش در استنطاق از بالا تا پایین شهرداری باز است، در کجای این معرکه قرار داشت که گویی پنج عضو آن همین حالا از یک خواب طولانی برخاسته اند؟!

اصلأ بگذارید برویم سر اصل مطلب؛ رییس شورای اسلامی شهر کاشان باید پاسخ بدهد در غائله ی زیرگذر، «مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کاشان» که بود و چه کرد! و مستند و متقن برای مان شرح بدهد این مجموعه که از زایش و فعالیت حلزونی اش در شورای شهر کاشان طی یک سال و نیم اخیر حتی سه خط خبر هم تاکنون تولید نشده در این مناقشه چه سهم و نقشی ایفا کرد. آقای رسول زاده؛ خیلی صاف و پوست کنده برای مان تشریح کنید این عده یعنی اعضای مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کاشان که می توان باصطلاح مجمع العُقلای دارلمؤمنین  و چکیدگان اکثر حوزه های تخصصی شهر خواندشان، کجای نقشه ی رصد و تفحص این موضوع تخصصی بودند.

جناب رییس پارلمان شهری؛ در ماجرای جابجایی و حتی قطع درختان در مسیر پروژه، ناظران و کارشناسان حوزه زیست محیطی شورای شهر کجا بودند؟! کمیسیونی که در شورای شهر گویا اکنون از آن با نام «آب، انرژی و محیط زیست» نام می برند و حتما و بلاشک باید از سمن های زیست محیطی و شناخته شده شهر نیز در آن حاضر باشند کجای داستان و بلوای قطع درختان در مسیر پروژه بود ؟؟ آیا کمیسیون‌های شورا تنها برای پرکردن عریضه و بودنِ تنها و دور هم نشینی به وجود می آیند یا موارد مهم و ضروری، آقای رییس ؟! آیا این که وکیل« نایب رییس شورا » تأکید می کند بارها از همکاران منتقدین و مخالف پروژه خواهش کردیم در فلان جلسه کمیسیون عمرانی و فنی شورا برای شنیدن نظرات کارشناسان و مشاوران پروژه حاضر شوند اما آنها با بهانه های مختلف از حضور استنکاف ورزیدند حقیقت دارد یا خیر؟
 

مهدی سلطانی راد
توسط: مهدی سلطانی راد 1398/05/10
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان