افتتاح نخستین فرهنگسرای ویژه بانوان در کاشان

 افتتاح نخستین فرهنگسرای ویژه بانوان در کاشان

فرخنده واثقی کله/ نخستین فرهنگسرای ویژه بانوان در کاشان با عنوان " فرهنگسرای بانو" تحت مدیریت سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری کاشان در تاریخ 11 اردیبهشت با حضور چند تن از مسئولین شهرداری و شورای اسلامی شهر افتتاح شد.
سعید ابریشمی را با اشاره به نقش شهرداری در حوزه فعالیت های اجتماعی گفت: مسئولیت شهرداری، صرفاً به انجام خدمات محدود نیست و این سازمان در حوزه فعالیت‌های اجتماعی، نقشی پررنگ و مسئولیتی سنگین دارد. وظایف خدماتی نیز در راستای جامه‌عمل پوشاندن به مفهوم توسعه بوده و هدف نهایی شهرداری، توسعه همه‌جانبه است.
شهردار کاشان ضمن اشاره به نقش فزاینده بانوان در دست یابی به جامعه متمدن افزود:
قطعا بدون کمک مردم توسعه تمام ظرفیت های اجتماعی و ارتقا فرهنگ عمومی محقق نمی‌شود. ما بخش‌هایی از مسیر را اشتباه رفتیم، چرا که به مؤثرترین رکن جامعه، یعنی بانوان، توجه کمتری داشتیم. بدون حضور، توجه و مسولیت پذیری بانوان ممکن نیست. 
نیمی از جمعیت جامعه بانوان هستند که البته تأثیرگذاری‌شان، بیش از ۹۰ درصد است و این مسئولیت خانم‌ها را سنگین‌تر می‌کند.
وی در ادامه تصریح کرد: چهار نهاد در جامعه‌پذیری افراد مسئولیت دارند؛ خانواده، مدرسه، همسالان و رسانه. در این میان، مهم‌تر از همه خانواده است و مهم‌ترین رکن خانواده، مادر و زن است. 
دلیل این‌که می‌گوییم این فرهنگ‌سرا ویژه بانوان است، این است که کمتر به این بخش از جامعه پرداخته‌ایم. اگر قرار است این قشر، نقش‌آفرین باشند باید بدانیم چه نیازها و دغدغه‌هایی دارند. اینجا مرکزی ویژه برای تمام بانوانی است که در جامعه هستند و می‌توانند تأثیرگذار باشند. وقتی صحبت از بانوان می‌کنیم، صحبت از همه سلایق و همه نیازها می‌کنیم. هیچ خط قرمز و مرزی نمی‌توانیم داشته باشیم، خودی و ناخودی نداریم. این مرکز می‌تواند «پاتوق» برای هر فردی باشد که واژه بانو و زن به او اطلاق می‌شود.
شهردار کاشان ادامه داد : ما مردان به‌جای زنان نمی‌توانیم فکر و برنامه‌ریزی کنیم. این مکان فرصتی برای بروز توان‌مندی‌ها و نیازسنجی درست برای حضور زنان در جامعه است و ما اکنون دست یاری به سمت همه بانوان  دراز می‌کنیم که بگویند چه اقدامی انجام دهیم تا مؤثر واقع شوند.
مدیریت "فرهنگسرای بانو" مهندس زهرا محسنی بخش های مختلف مجموعه را در 3 طبقه  با زیر بنای 680 متر مربع شامل خانه بازی کودک، اتاق مشاور، کافه گفتگو، مهد کودک، سالن همایش، نگار خانه و.... عنوان کرد.
محسنی در گفتگو با خبرنگار مردم سیلک افزود: هدف از تاسیس این مجموعه  توسعه و ارتقاء سطح فعالیت های فرهنگی هنری، بسترسازي فرهنگي اجتماعی، ایجاد فضایی مطلوب ویژه بانوان است از اینرو برگزاری کلاس های آموزش هنر و صنایع دستی در نظر گرفته شده است. از دیگر اهداف این مرکز  حفظ و تحکیم بنیان خانواده است. که  در این راستا مرکز مشاوره و کلاس های تخصصی با موضوعات مهارت های زندگی و فرزند پروری، خانواده شاد، نیازی های جوانان و زوجین و موضوعاتی از این قبیل برنامه ریزی و تشکل می شود
گفتنی است در حال حاضر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری کاشان دارای یکصد مرکز فرهنگی هنری اجتماعی و ورزشی فعال است و فرهنگسرای بانو پنجمین فرهنگسرای ویژه کاشان  بوده که در خیابان 22 بهمن، کوچه بلندیان واقع  است.

فرخنده واثقی
توسط: فرخنده واثقی 1398/04/03
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان