بعضی بیماری ها در کاشان نگران کننده  است /افزایش دیابت دو برابر و اضافه وزن 70 درصد است

بعضی بیماری ها در کاشان نگران کننده  است /افزایش دیابت دو برابر و اضافه وزن 70 درصد است

در  آستانه هفته سلامت نشست خبری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در محل این معاونت یعنی بلوار نارنجستان ناجی آباد برگزار گردید. 

در این نشست دکتر مروجی با اشاره به هفتم آوریل (۱۸ فروردین) روز جهانی سلامت گفت: در ایران هر ساله هفته اوّل اردیبهشت به این نام و مناسبت اختصاص یافته است و شعار امسال ما عبارت است از مراقبت های بهداشتی برای پوشش همگانی سلامت.
 وی هدف و تفسیر این شعار را چنان معنا نمود که هر کس در هر کجای کشور که هست، خدمات بهداشتی و درمانی در اختیارش باشد. 

به عبارت دیگر توزیع عادلانه همانا " عدالت بر اساس نیاز" است. این بدان معنا نیست که دولت در یک مکان که تعداد متقاضی و جمعیت اندک می باشد هزینه و خدماتی را اختصاص دهد که متقاضی کمی دارد. 

وی گفت کشور در این راه پیشرو بوده و علائمی که در کاشان به چشم می خورد،مانند تاریخ تاسیس و ساختمانها ، همه گواه بر این است که این شهر در بخش سلامت همواره پیشرو بوده و هست . 
دکتر مروجی ادامه داد الان افزایش مکان و ساختمان مورد نیاز نیست بلکه دغدغه این است که اینها که هست استفاده نمی شود. 

به طوری که آمار نشان می دهد با این که چکاپ و ویزیت در مراکز جامع سلامت رایگان است هنوز بیست درصد شهروندان مراجعه نکرده اند و عمده افرادی که مراجعه کرده اند ۸۰ درصد بوده است. چرا؟
 او گفت: افزایش آمار بعضی از بیماریها نگران کننده است. 
از سال ۱۹۸۰  تا  ۲۰۱۵  آمار مبتلایان به دیابت دو برابر شده است. هم در کشور و هم در کاشان.
 شیوع این بیماری در کشور نه و نیم درصد و در استان ده و نیم درصد است. 

یکی از علائم دیابت اضافه وزن است که در کشور ۶۰ درصد و در کاشان ۷۰ درصد است . در کاشان مردم هم چاقند و هم اضافه وزن دارند. 

دکتر مروجی در ادامه با اشاره به جدول روز های هفته سلامت گفت در سه شنبه سومین روز این هفته که "آموزش مشارکت اجتماعی و سلامت" نام گرفته زنگ سلامت در مدارس شهر به صدا در خواهد آمد و در مدرسه خادمی مراسم خاصی برای سلامت اجرا خواهد شد. 
وی با نام بردن از دکتر ملک افضلی به عنوان اسطوره مراقبت‌های بهداشتی در آمریکا و جهان یادآور شد که: در پنجمین روز این هفته ایشان در سالن آمفی تئاتر دانشگاه پزشکی با پزشکان و دانشجویان سخن خواهد گفت. 

کوهگشت خانوادگی در روز جمعه، افتتاح ۴ پروژه در قمصر جوشقان قالی حسین آباد و د شهر و راه اندازی اتوبوس سیار سلامت به کمک شهرداری از دیگر برنامه‌هایی بود که دکتر مروجی بدان اشاره نمود.

پیک سیلک
توسط: پیک سیلک 1398/02/09
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان