هرکسی جای خودش

هرکسی جای خودش

علی جاویدپناه/ نقل می کنند: «روزی بهلول وارد قصر هارون شد و چون مسند خلافت را خالی و بلا مانع دید فوراً بدون ترس بالا رفت و برجای هارون قرار گرفت. چون غلامان خاص دربار، آن حال را مشاهده کردند فوراً بهلول را با ضرب تازیانه از مسند هارون پائین آوردند. بهلول به گریه افتاد و در همین حال هارون سررسید و دید بهلول گریه می کند. از پاسبانان، سبب گریه بهلول را سؤال نمود. غلامان، واقعه را به عرض هارون رساندند. 
هارون آنها را ملامت نمود و بهلول را دلداری داد و نوازش نمود. بهلول گفت من به حال تو گریه می نمایم نه بر حال خودم به جهت اینکه من به اندازه چند ثانیه برجای تو نشستم اینقدر صدمه و اذیت و آزار کشیدم و تو در مدت عمر که در بالای این مسند نشسته ای آیا تو را چقدر آزار و اذیت می دهند و تو از عاقبت امر خود نمی اندیشی؟»
این حکایت، در واقع وضع زمانه ما را بازگو می کند. اگر هر کسی سرجای خودش می نشست و محدوده و وظیفه خود را می دانست خیلی از مشکلاتی که الان در حوزه های مختلف داریم را نمی داشتیم. 
دخالت مسئولین در کارها و در قامت یکدیگر ظاهر شدن، واقعاً مصیبت بزرگی است. جایی که وزیر را بقّال کنند و بقّال را وزیر، نتیجه اش بهتر از این نمی شود که الان داریم مشاهده می کنیم. نه بقال بلد است وزارت کند و نه وزیر به کار بقالی وارد است!
مثلا در یک ماهه اخیر، حرف و حدیث هایی هم که در مورد لغو «کنسرت جهانبخش» و «تئاتر عتیقه های کاشونی» صورت پذیرفت، ناشی از همین دخالت کردن ها بود. کسانی که دستور لغو آن برنامه ها را صادر کردند، استدلالشان این بود که چنین برنامه هایی سبب هنجارشکنی و زیر سوال بردن ارزش ها می شوند و مناسب شهر مذهبی کاشان نیستند. (سَمعاً وَ طاعَتا).
کسی منکر این نیست که اگر محتوای یک نمایش ایراد دارد باید به عواملش تذکر داد یا حتی در صورت لزوم، آن را متوقف کرد، ولی نه از راه فشار.
مسلّم است که این کار فقط از طریق قانونی اش باید انجام گیرد.
امید است مِن بعد، هرکسی در هرمقام و جایگاهی هست حد و حدودش را نیز بشناسد و بی جهت باعث زحمت و رنجش خاطر دیگران نشود.
 

علی جاویدپناه
توسط: علی جاویدپناه 1398/02/09
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان