در تعلل مسئولان و دولت؛ جاده برزک همچنان قربانی می گیرد

در تعلل مسئولان و دولت؛ جاده برزک همچنان قربانی می گیرد

مهدی وطن خواه برزکی/ 20 اسفند ماه 96 مردم برزک جاده کاشان به این شهر را بستند تا نسبت به عدم رسیدگی به وضعیت این جاده و تصادفات مرگباری که در آن اتفاق می افتد اعتراض کنند. معلوم نیست مردم معترض به امید کدام وعده مسئولین به خانه خود بازگشتند. یک سال از آن اعتراض گذشت. دقیقا شنبه 20 اسفند ماه 97 مانند روزهای دیگر سال تصادفی رخ داد که در آن 9 نفرکشته و زخمی به تعداد تلفات این جاده اضافه شد. 
این بار خبر از هیچ مسئولی نبود و هیچکس معذرت خواهی نکرد و باز مثل همیشه سرنشینان خودرو مقصر شناخته شدند و عرض کم جاده، پیچ های خطرناک نادیده گرفته شد. شاید مطالبی با مضمون حرف های امروزمان بارها در سایت ها یا فضای مجازی  به چشم خورده باشد. اما اهمیت موضوع آنچنان مهم است که نمی توان به راحتی از کنار آن عبور کرد.  صبحت از جان مردم است . صحبت از جان مردم دیاری که برای امنیت کشور  150 شهید داده اند.  منطقه ای که مفاخری همچون بابا افضل مرقی در خود پرورش داده است. صحبت از یک شهر نیست 10 روستا و شهرکه رنج می برند از بی تعهدی مسئولین. صحبت از مسیری است که اقتصاد کاشان را به گلپایگان گره می زند و دو بزرگراه اصفهان - قم و کاشان - قم را به یکدیگر متصل می کند. و هرساله به عنوان یکی از قطب های گردشگری هزاران گردشگر را به خود جذب می کند. که اگر تامین بخشی از آب شرب شهرستان را به آن اضافه کنیم باز حق مطلب را ادا نکرده ایم.
در این گزارش برآن شدیم تا به صورت دقیق، همه جنبه های راز آلود جاده کاشان برزک را بررسی کنیم. به سراغ دکتر ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان رفتیم که ایشان به دلیل مشغله های ناشی از بررسی بودجه سال 98 وقت لازم را برای مصاحبه نداشتند و بخشدار برزک که با کمال تعجب اطلاعاتی در مورد این موضوع نداشت.  در ادامه به توضیحات برخی از مسئولین شهرستان که حاضر به مصاحبه شده اند می پردازیم :

    مسئولین تنها به وعده های تو خالی و گزارش بسنده نکنند
امام جمعه شهر برزک، معتقد است برای حل بحران جاده کاشان - برزک  باید در یک اقدام برنامه ریزی شده همه مسئولین شهرستان کاشان و بخش بااقدام جدی دست به کارشوند و تنها به وعده های تو خالی و گزارش بسنده نکنند.
جت الاسلام والمسلمین حلاجی مفرد طی مصاحبه با خبر نگار هفته نامه مردم سیلک  اظهار کرد: در طول 20سال گذشته با احداث معادن سنگ، کارخانه سیمان و کارخانه های گلاب حجم ترافیک جاده کاشان برزک افزایش یافته  و این در حالیست که این مسیر براساس عبور و مرور60 سال پیش احداث شده و طی این زمان هیچ تغییری انجام نشده است.
وی ضمن گلایه از شورای تامین شهرستان کاشان گفت، شورا برای کوچکترین موضوع در شهرستان تشکیل جلسه می دهد ولی برای تصادفات اخیر و جان باختن تعداد زیادی از جوانان و همشهریان در حادثه رانندگی بی توجه بوده و حتی پیگیر مصوبات قبلی شورا دراین زمینه نمی باشند.  
وی در ادامه گفت، راهنمایی و رانندگی با وجود غیر استاندارد بودن جاده کاشان - برزک حضوری موثر و فعال در منطقه ندارد و تنها به حضور نمایشی چند روزه بعد از هر تصادف بسنده می کند که البته این عدم حضور باعث قانون گریزی و تخلفات مکرر رانندگان کامیون ها و تریلی ها (  با بار غیر مجاز) شده است.
حلاجی مفرد گفت: متاسفانه مسئولین بخش و شورا نسبت به پیگیری این قضیه اهمال کاری می کنند و این کم کاری تنها مربوط به حال نبوده و مدیران سابق را نیز شامل می شود. چرا که در دولت قبل پروژه کاشان - برزک- موته، به عنوان پروژه ملی اعلام شد ولی پس از اندکی فعالیت، طرح به حال خود رها شد که این بی توجهی نابخشودنی است  و در این زمینه همه باید پاسخگو باشند. امام جمعه شهر برزک در پایان ضمن انتقاد از عدم اختصاص درصدی ازدرآمد حاصل از استخراج معادن و کارخانه سیمان گفت: چرا مسئولین مربوطه این حق قانونی مردم بخش برزک را نادیده می گیرند.

 

  چرا باید در کاشان جاده ای به نام (جاده مرگ) وجود داشته باشد ؟؟
سردار قائمی نژاد/ فعال سیاسی-اجتماعی از روستای مرق -  بخش برزک   
جاده کاشان - برزک  با عبور از چندین روستا و شهر من جمله روستاهای گلاب ، بابا افضل ،سادیان ، خنچه بارونق ،آزران  و... کوتاه ترین مسیر کاشان به اصفهان با جاذبه های گردشگری و یکی از خوش آب و هوا ترین نقاط منطقه کوهستان و سرسبز کاشان به شمار میرود. این جاده شاهد تردد بیش از صدها تریلی و کامیون حاوی سیمان و غیره می باشد. که از خطر ناک ترین جاده های منطقه می باشد. در طول 40 سال از انقلاب مسئولین مربوطه عزم و ارداه راسخی برای تعریض و بهسازی این جاده نداشته اند که به جرات می توان گفت آسفالت این جاده شاید یک بار مرمت شده است. با توجه به عرض کم  و فاقد شانه خاکی، به طور میانگین هر هفته شاهد چندین تصادف و کشته و زخمی شدن مردم و خسارات جانی و مالی هستیم.
مردم چه گناهی دارند که باید قربانی و تاوان بی تدبیری و بی لیاقتی بعضی از مسئولین بی تعهد باشند. 
متاسفانه درهر دوره ای مسئولین قول های می دهند ولی به آن عمل نمی کنند. اخیرا در پی اعتراضات و مسدود کردن جاده توسط مردم این منطقه  نماینده کاشان در مجلس پیگیری های انجام داده است . که با حضور وزیر راه بودجه ای را در ردیف طرح ملی مصوب گردیده  و فاز دو بانده شدن جاده مرگ کلید خورده  است.
اما مشکل اساسی اینجاست که اولا دستگاهای اجرایی مربوطه مقید و دلسوز نیستند و بودجه مصوب را در جاهای دیگر هزینه می کنند، و دوم اینکه نظارتی برعملکرد پیمانکارن مربوطه نیست که بعد از یک یا چند هفته مجدد کار تعریض و بهسازی به تعطیلی می انجامد. شرکت سیمان کویر در این مسیر پرتردد ترین و آسیب آورترین شرکت به پتانسیل منطقه است. شرکتی که روزانه بالغ بر میلیون ها تومان در آمد دارد قائل به پرداخت هزینه ای برای جاده مورد استفاده نمی باشد. روزانه اگر 1 درصد از درآمد شرکت سیمان کویر هزینه جاده مذکور شود ظرف کمتر از یک سال جاده مرگ به بهترین جاده های دوبانده کشور تبدیل می شود و به نام جاده سلامت نام گذاری خواهد شد.
اما انتقاد و گلایه ای که به مسئولین محترم مربوطه وارد است ، عدم توجه لازم و رسیدگی دولت و مسئولین به جاده های مذکور ،تعدادی از روستائیان به شهر مهاجرت کرده و روستاهای که بعضاً تولید کننده محصولات زراعی و کشاورزی بوده اند اکنون به ورطه نابودی کشانده است . باورکنید اگر بخشی از هزینه ای که مسئولین شهری در قبال مهاجرت افراد به شهر می پردازند را هزینه روستاها کنند می توانند به مراتب مثمرثمر واقع گردد.

 

مهدی وطن خواه برزکی
توسط: مهدی وطن خواه برزکی 1397/12/14
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان