اولین مدرسه اتیسم کاشان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش استثنایی کشور افتتاح شد

اولین مدرسه اتیسم کاشان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش استثنایی کشور افتتاح شد

فرخنده واثقی /  مجید قدمی معاون وزیر آموزش و پروش استثنایی کشور  در اخرین روز دی ماه  در مراسمی  اولین مدرسه اتیسم کاشان را افتتاح کرد.

ریاست آموزش و پرورش شهرستان کاشان در گفتگوی اختصاصی گفت: در کاشان ‌۵ مرکز آموزش استثنایی با ۳۷۲ دانش آموز مشغول به کار است و دبستان شهید فهمیده در زیر مجموعه مرکز آموزش استثنایی بوستان عاطفه ها فعالیت خود را شروع میکند.
وی در مورد امکانات آموزشی اولین مرکز آموزشی اتیسم کاشان افزود: دبستان شهید فهمیده دارای ۶ کلاس و یک سالن ورزشی است که  ۱۳ دانش آموزش آموزش پذیر مبتلا به اتیسم در این مرکز تحت آموزش قرار می گیرند.
البته تعداد کودکان مبتلا به اتیسم در کاشان بیش از این تعداد است که طبعا نیازمند مراکز آموزشی بیشتری هستیم از اینرور دبستان شهید فهمیده به صورت موقت بوده و امیدواریم که هرچه سریعتر مرکز آموزشی دیگری در ابعاد وسیعتر و با تجهیزات آموزشی به کمک خیرین و آموزش و پرورش استثنایی استان تهیه و به بهره بردار رسد.

در گفتگویی دیگر مریم خیامی پور ریس انجمن اتیسم کاشان از فعالیت های این مرکز سخن گفته و اظهار داشت: از بدو تاسیس انجمن اتیسم جهت آموزش کودکان مبتلا با سازمان های ذی ربط چون آموزش و پرورش مکاتباتی داشته ایم.
۱۰۰ پرونده کودک مبتلا به این اختلال  در انجمن موجود است اما تنها ۱۰ درصد از آنها در سیستم آموزش و پرورش پذیرفته شده و به اصطلاح آموزش پذیر تلقی می شوند و بیش از ۸۰ درصد دانش آموزان طی تست های گزینش آموزش و پرورش  نیازمند ارجاع به توان بخشی تخصصی هستند.

وی در ادامه به اقدامات انجمن اتیسم در راستای راه اندازی توان بخشی تخصصی در کاشان اشاره کرده و افزود: در کاشان چنین امکانی برای افراد دارای شرایط جسمانی خاصی هم چون مبتلایان به اتیسم فراهم نبود که به همت انجمن و تحت نظر بهزیستی در حال شکل گیری است. تاییدیه از سوی سازمان دریافت و کار به صورت پایلوت آغاز شده است.

توانبخشی تخصصی به فرایندی اطلاق میشود که به فرد ناتوان کمک کرده توانایی از دست رفته خود را با توجه به نوع ناتوانی اعم از جسمانی به دست آورد که شامل اقداماتی چون کار درمانی،گفتار درمانی،شنوایی شناسی و بینایی سنجی است.

 

فرخنده واثقی
توسط: فرخنده واثقی 1397/11/01
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان