کاشان در آتش اختلاف / آتش بس موقت؟!

کاشان در آتش اختلاف / آتش بس موقت؟!

طی روزهای گذشته ماجرای انتصاب رییس جدید آموزش و پروش به بحث اول این روزهای محافل سیاسی و رسانه ای کاشان بدل گردیده بود. پس از انتخاب مقنی به عنوان رییس و عدم حضور فرماندار در جلسه معارفه وی که باعث اشکار شدن اختلاف بین وی و نماینده شهر، شد مومنیان در یک اقدام کم سابقه طی نامه ای که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد ضمن اشاره به عدم هماهنگی با وی در انتصاب مقنی، مسئولیت هرگونه کوتاهی، قصور و عدم دستیابی به شرایط مطلوب در مهرماه را متوجه شخص مدیر کل دانست و در رونوشت این نامه خطاب به مقنی دستور به ترک پست وی از منصب رئیس آموزش و پروش و معرفی به کارگزینی اداره کل به حالت انتظار خدمت، داد. فارغ از مباحث مطرح شده بین مخالفان و موافقان این نامه، حیطه اختیارات فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان از یکسو و نیز اختیارات مدیرکل آموزش و پرورش استان در انتصاب مدیران تحت امر خود به محل مناقشه فعلی تبدیل شده است. مطابق رویه جاری و همچنان که در شرح وظایف فرمانداران آمده است به واسطه حضور مستقیم فرماندار در حوزه خدمتی، انتصاب روسای ادرات دولتی در یک شهرستان با هماهنگی فرماندار صورت می گیرد. 
البته چنانچه بین فرماندار و مدیر کل یا بالاترین مقام دستگاه اجرایی استان در خصوص نصب روسا و مسئولین ادارات شهرستان اختلاف نظر وجود داشته باشد، به منظور حل اختلاف، هیأتی مرکب از استاندار بعنوان نماینده رئیس جمهور ، مدیر کل یا و رئیس سازمان ذیربط و فرماندار شهرستان مربوطه تشکیل و اتخاذ تصمیم خواهند نمود. منتهی در موضوع اخیر ظاهرا آنچه مورد اعتراض فرماندار واقع شده عدم توجه به موافقت وی با گزینه استان و عدم تشکیل هیئت حل اختلاف است. 
اگر چه در چنین مواقعی حتی با تشکیل هیئت مذکور بالاخره یک طرف از موضع خود کوتاه آمده و ماجرا قبل از آنکه رسانه ای شود حل و فصل می شود اما در قضیه اخیر به جهت طی نشدن این روال، ماجرا به بدترین شکل ممکن در سطح رسانه ها مطرح شد. اقدام فرماندار در صدور نامه به مدیرکل استان با توجه به حیطه اختیارات این دو مقام اداری،  واجد ریسک زیادی بود و بی توجهی مدیرکل به این نامه و نیز عدم ترک محل خدمت از سوی مدیر منصوب وی در کاشان فرماندار را در موضع ضعف نشان داد. 
فرماندار با ابن اقدام غیرمدبرانه هم به وجهه خود در استان لطمه زد و  هم به اعتبار و جایگاه کاشان. معلوم نیست مومنیان راسا اقدام به صدور این نامه کرده یا با کسی مشورت کرده اما در هر صورت این اقدام که منجر به بی توجهی به نامه ی فرماندار بزرگترین شهرستان استان شد، دستاویز مناسبی برای مخالفان مومنیان فراهم کرد.  تا آنجا که گستاخانه وی را متهم به بی کفایتی نمودند. برای شهری با مختصات کاشان مناسب نیست معاون مدیر کل استان نامه رسمی فرماندار را به صورت غیررسمی و شخصی و مملو از واژه ها و عبارات کنایه آمیز و تحقيرآميز پاسخ دهد. 
در هر صورت به نظر می رسد اظهارات مومنیان در نشست خبری که مناسبت هفته دولت برگزار شده بود حاکی از آنست که فرماندار بنا به دلایلی که نزدیکی به زمان بازگشایی مدارس و لزوم هماهنگی بیشتر در شهرستان و یا توصیه احتمالی برخی نزدیکان می تواند از جمله آنها باشد به نوعی فرمان آتش بس را صادر کرد و از خبرنگاران حاضر خواست به مباحث پیرامون این ماجرا خاتمه داده و از آن عبور کنند.
به هر حال این موضع گیری مومنیان در نوع خود قابل تحسین است و نشان می دهد که جلوي ضرر از هر کجا گرفته شود منفعت است. به هر حال فرماندار چه بخواهد چه نخواهد رییس آموزش و پرورش بدون هماهنگی با وی انتخاب شده و او در مواجهه با ساداتی نژاد  به ظاهر عرصه را واگذار نموده است. تلاش نافرجام و اقدامات غیرمنطقی صرفاً به ضرر وی و جایگاه سیاسی اش خواهد شد. صد البته که مسیولیت این انتصاب نیز متوجه نماینده شهر و مدیرکل جدید استان خواهد بود. 
ضمن آنکه فرماندار  محترم اگر می خواهند خودی نشان دهند در زمان تعیین رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند نسبت به انتصاب گزینه های مدنظر دولت اقدام نماید به شرط آنکه دوباره تعلل و کوتاهی از نمایندگان دولت در کاشان سرنزند. 

پیک سیلک
توسط: پیک سیلک 1397/06/05
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان