بار سنگین حوادث ترافیکی شهری بر دوش علوم پزشکی

بار سنگین حوادث ترافیکی شهری بر دوش علوم پزشکی

مسعود قرائتی/ دکتر ابراهیم کوچکی در نشستی خبری با اصحاب رسانه کاشان از اضافه شدن درسی به نام "حوادث ترافیکی درون شهری" به رشته علوم پزشکی خبر داد.

وی گفت: امروزه قسمت اعظمی از نیروی اورژانس و امور پزشکی صرف حوادث ترافیکی درون شهری و مصدومان حاصل از آن می گردد.

ذکر این مأموریت‌ها از آنجا حائز اهمیت است که هزینه آمبولانس ،حمل بیمار و حتی درمان مصدومان که توسط عوامل اورژانس به بیمارستان انتقال می‌یابند همگی به عهده دستگاه درمانی علوم پزشکی می باشد و این هزینه همواره باری بوده که بر دوش این نهاد سنگینی می‌کند.

 دکتر کوچکی برای نمونه به گزارش آمارهایی اشاره دارد که از یک سو ما را با زحمات و تلاش اورژانس و دستگاه درمانی آشنا می‌سازد و از سویی مایه تعجب و البته تاسف می گردد. به عنوان مثال در سال ۹۶ تعداد ۹۴۱۴ نفر بر اثر حوادث ترافیکی در منطقه کاشان دچار آسیب می‌شوند یعنی روزانه ۲۶ نفر.

در همین سال ۶1۶۳ آسیب‌دیده طی ۵ هزار ماموریت اورژانسی خدمات دریافت می‌کنند. روزانه ۱۳ و نیم ماموریت اورژانس مربوط به تصادفات داخل شهری صورت می گیرد و هزینه هر مأموریت تا قبل از رسیدن به بیمارستان ۵۸۸ هزار تومان میباشد. خلاصه اینکه سالی سه میلیارد تومان هزینه اورژانس پیش بیمارستانی حوادث ترافیکی است.

 هزینه تصادفی ها در بیمارستان

تعداد ۲۰۱۴ نفر از مصدومین ترافیکی بیش از ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری می‌شوند. در کاشان روزانه ۶ بیمار با حوادث ترافیکی در بیمارستان ها بستری می شوند. روزانه ۱۸ تخت بیمارستانی توسط تصادفات شهری اشغال می گردد و هزینه هر تخت روزانه ۹ میلیون تومان است که سالانه می‌شود ۳ میلیارد تومان، به این مبلغ اضافه کنید سایر هزینه‌های یک بیمار را که ۸۵۰ هزار تومان است و سالانه رقم یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون را شکل می‌دهد. هزینه بیماران ترافیکی درون شهری در سال رقم ۲ میلیون دلار را تشکیل می دهد.

 بیشترین تصادفی های شهر موتورسواران هستند

از هر 1000 موتور سوار 10 نفر دچار حادثه می گردند.

75 درصد حادثه‌دیدگان ترافیکی موتور سواران هستند چرا که تنها دو درصد از موتورسواران حاضر به استفاده از کلاه ایمنی می باشند. در هر سال از میان هزار موتورسوار ۱۰ نفر آنها دچار حادثه می گردند. در پایان این آمارها شاید یادآوری مجدد این نکته ضروری باشد که هزینه این بیماران اورژانسی به عهده علوم پزشکی می باشد. دکتر کوچکی در پایان اعلام می‌دارد که قرار است رشته ای به عنوان حوادث ترافیکی درون شهری به دانشجویان علوم پزشکی اضافه و تدریس شود.

مسعود قرائتی
توسط: مسعود قرائتی 1397/05/24
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان