به بهانه انتخاب پر حرف و حديث رئيس جديد آموزش و پرورش / مي خواهيم خوشبين باشيم

به بهانه انتخاب پر حرف و حديث رئيس جديد آموزش و پرورش / مي خواهيم خوشبين باشيم

پیک سیلک/ بالاخره پس از چند بلاتکليفي يکي از بزرگترين  ادارات  دولتي کاشان صاحب مدير شد. حدود 9 ماه پس از رفتن خدمتي رئيس پيشين آموزش و پرورش ؛ جدالي پنهان از سوي گروه هاي سياسي براي نشاندن گزينه ي خود بر کرسي رياست اين اداره شکل گرفته بود. اخبار و حواشي پيرامون اين انتصاب حاکي از آن بود که گويا از يکسو نمايندگان دولت در کاشان و از سوئي ساداتي نژاد هر يک در تلاشند تا در اين رويارويي پيروز شوند. اگر چه با توجه به ضعف مفرط نمايندگان و جريان هاي همسو با دولت به ويژه در فرمانداري عده اي چندان اميدي به موفقيت براي دولت متصور نبودند .

البته در اين تاخير پيش آمده، بلاتکليفي در مديريت استان نيز بي تاثير نبود آنجاييکه پس از خداحافظي قائديها از اداره کل اموزش و پرورش استان در ديماه سال گذشته و انتخاب احمدي به عنوان سرپرست؛ طي هفت ماه گذشته مديرکل استان هنوز انتخاب نشده بود.

در هر صورت به فاصله کوتاهي پس از انتخاب علي اکبر کمالي به عنوان مدير کل استان، حکم انتصاب حسين مقني نصرآبادي به عنوان رئيس اموزش و پرورش کاشان صادر شد.

از همان آغازين ساعات انتشار خبر اين انتصاب تا پس از برگزاري مراسم معارفه اظهارنظرها و ابهاماتي پيرامون اين انتصاب مطرح شد.

اولين و مهمترين انتقادات؛ تاثير و نقش ساداتي نژاد در اين انتصاب بود. انتساب رئيس جديد به شهر و ديار آقاي نماينده مجددا شائبه اقدامات توسعه طلبانه و بلندپروازانه ساداتي نژاد  در مهره چيني نيرو ها و چهره هاي نصرآبادي در ادارات شهر بيش از پيش تقويت شد.

به هر حال انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي صحنه هماوردي جدي گروه هاي سياسي خواهد بود و مخالفان ساداتي نژاد، به زعم خود دخالت و نفوذ نماينده را در اين انتصابات مقدمه اي براي بهره برداري از آن  در انتخابات مي دانند. اگر چه عده اي ديگر فراتر از آن معتقدند در کارزار رقابت هاي سياسي ، فرآيند شايسته سالاري و نخبه گزيني به فراموشي سپرده شده و شاخص هاي نامرتبط در اين انتصابات نقش اصلي ايفا مي کنند.

البته رسانه هاي همسو با نماينده شهر سعي کردند نسبت همشهري بودن رئيس جديد را کم اهميت جلوه داده و در مقابل شايستگي هاي مديريتي رئيس جديد در مدارس محموديه و امام خميني را به عنوان عوامل موثر در اين انتخاب اعلام کنند. از طرفي با يادآوري طعنه آميز توضيحات معاون مديرکل جديد در  معارفه و تشريح فرآيند انتخاب مديران در سيستم اداري نقش ساداتي نژاد را در اين انتخاب کم رنگ جلوه دهند.

در اين ميان غيبت معنادار مومنيان در مراسم معارفه، بر مخالفت نماينده دولت در اين انتخاب صحه گذاشت. فرماندار که طي هفته هاي گذشته از سمت مخالفان دولت بابت حضور در لندن و کنفرانس احياي سيلک به شدت تحت فشار و انتقاد قرار گرفته، به زعم خود با عدم حضور در اين مراسم ابراز مخالفت دولت با اين انتصاب را علني کرد.

 البته بخشي از طرفداران دولت نيز که در اين اواخر به شدت از مواضع انفعالي مومنيان در صحنه مديريت شهرستان و به زعم خود وادادگي او در مقابل ساداتي نژاد انتقادات صريح دارند ، حضور در لندن را مقدمه اي براي توجيه عدم اطلاع از اين تصميم و غيبت در معارفه را بيشتر يک واکنش براي خالي نبودن عريضه تعبير مي کنند.

در يک نگاه خوش بينانه به اين ماجرا ميتوان اينگونه پنداشت که اين انتخاب صرفاً بر اساس ضوابط معمول در انتصاب مديران دولتي و مبتني بر شايستگي هاي حسين مقني صورت گرفته اما ابهاماتي وجود دارد که به اين خوشبيني خدشه وارد مي کند.

اينکه در بين نيروهاي صاحب صلاحيت اموزش و پرورش کاشان چرا بايد درست کسي به عنوان رئيس انتخاب شود که همشهري نماينده است. در اينکه انتصاب مدير  فرآيند و تشريفات خاص خود را دارد شکي نيست اما بر خلاف نظر معاون محترم مديرکل استان در معارفه؛ اين خيلي مهم است که معرف اين شخص چه کسي باشد و چرا اشخاص شايسته ديگري نبايد فرصت معرفي داشته باشند.

خيلي دلمان مي خواهد باور کنيم اين انتصاب رنگ و بوي سياسي نداشته اما چه کنيم که از بس جنگ و جدال سياسي در اين شهر ديده ايم عينک هايمان گرد و غبار کثيف سياست گرفته پس يکبار ديگر عينک خود را بر مي داريم با دستمال سفيد خوش بيني و اميد به آينده تميز مي کنيم. پيش خودمان تصور مي کنيم نسبت همشهري بودن کاملا اتفاقي است، اساسا چرا نبايد يک مدير شايسته به خاطر همشهري بودن با نماينده به حقش برسد! اصلا ساداتي نژاد کار خوبي کرده که يک مدير موفق معرفي کرده، نسبت اصولگرايي حسين مقني هم چندان مهم نيست مهم عملگرايي است که بايد از خود نشان دهد و عدم تاثير دادن مواضع سياسي خود در اداره اين مجموعه بزرگ مديريت شهري و قهر دولتي ها هم يک سوي تفاهم موقت است که رفع مي شود.

در ادامه خوشبيني ها هم، عدم شناخت مديرکل جديدالورود با رييس منصوب جديد نيز اصلا مهم نيست، عدم حضور مديرکل در معارفه و فرستادن معاون پژوهشي خود به اين مراسم هم مهم نيست حتما او هم در بدو ورود مشغوليت خاص خود را دارد و اين عدم حضور نشان از کم توجهي او به کاشان نيست.

از همه مهم تر اينکه ساداتي نژاد هم خداي ناکرده اصلا بنا ندارد از اموزش پرورش تحت مديريت همشهري اش در انتخابات آينده استفاده کند. مقني هم در انتخاب همکاران خود کاملا مستقل عمل مي کند و تنش هاي سياسي در اين اداره به حداقل خود خواهد رسيد. و نيز مشکلات ساختاري اموزش  و پرورش کاشان و ناهماهنگي هاي مديريتي  به حداقل مي رسد. فقط گذشت زمان مشخص خواهد کرد اين خوش بيني ها چقدر رنگ واقعيت به خود خواهد گرفت!

 

پیک سیلک
توسط: پیک سیلک 1397/05/09
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

 • روبات روسی به فضا می رود

  روبات روسی به فضا می رود

  نخستین نمونه روبات شرکت دولتی «روس کاسموس» پیمانکار این طرح علمی و فضایی، قرار است سال 2019 برای آزمایش آماده شود. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، روبات ویژه که انتظار می رود سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شود، توان انجام امور مختلف از جمله راهپیمایی و هدایت فضاپیمای باری بدون سرنشین را هم خواهد داشت.

  مشاهده مقاله
 • این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  این پهپاد مین های زمینی را شناسایی و منفجر می کند

  شاید زمانی که بسیاری از هم سن و سال های مسعود حسنی مشغول ساخت خانه های لگویی خود بودند، این جوان افغانستانی در فکر تکمیل اختراعی بود که در نهایت به نخستین نمونه اولیه پهپادهای یابنده و منفجر کننده مین های زمینی تبدیل شد. درادامه با تک شات همراه باشید

  مشاهده مقاله
 • به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به زودی ضربان قلب شما پسورد شما می‌شود

  به گفته محققین ضربان قلب شما می‌تواند جایگزین پسورد شما هنگام استفاده از لوازم الکترونیکی باشد.  محققان دانشگاه Binghamton راهی جهت حفاظت از سوابق سلامت جسمانی افراد را باستفاده از ضربان قلب افراد یافته‌اند

  مشاهده مقاله
 • لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  لنزهای چشمی دوربین دار در راهند

  سال‌هاست که محققان روی تلفیق سخت افزارهای کامپیوتری و لنزهای چشمی کار می‌کنند. اولین دستاورد در این زمینه نیز مربوط به تیم دانشگاه واشنگنتن در شهر سیاتل است که موفق شده‌اند نمونه اولیه یک مدار الکتریکی،یک دریافت کننده امواج رادیویی

  مشاهده مقاله
 • خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید با شارژ ایرانسل از «کافه بازار»

  خرید نرم‌افزارهای موبایلی با شارژ ایرانسل در «کافه بازار» امکان‌پذیر شد.

  مشاهده مقاله

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه مردم سیلک

خبرنامه مردم شهرستان کاشان